‘Kobani araştırma komisyonu kurulsun’

8 months ago 285

Buldan, dün partisinin TBMM Grup Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, 6-8 Ekim Kobani olaylarına ilişkin HDP’li yöneticilerin tutuklanmasına tepki gösterdi. AK Parti ve MHP’nin talimatıyla 25 Eylü’de partilerine siyasi komplo operasyonu düzenlendiğini ileri süren Buldan, “17 arkadaşımızı, yargı komplosuyla tutukladılar. Gerekçe 6 yıl önceki Kobani’yle dayanışmak için yapılan IŞİD protestoları. Güya HDP ayaklanmayı başlatmış ve bunun üzerinden tam 6 yıl geçmiş ve 6 yıl düşünmüşler, taşınmışlar bu yalanı uydurmaya karar vermişler. Biz şu an tam bir yalan rüzgarı ile karşı karşıyayız” diye konuştu.   

‘Canlı tanıklar’

HDP’nin, olayları başlatan değil, tam tersine son bulması için çaba sarf eden bir noktada durduğunu ifade eden Buldan, şöyle devam etti: “Heyetimiz özellikle olaylar sırasında 48 saat boyunca İçişleri Bakanlığı’ndaydı. Dönemin Başbakanı, İçişleri Bakanı, Kamu Güvenliği Müsteşarı bunun canlı tanıklarıdır. Olayların durdurulmasından sonra hükümet temsilcileri tarafından bizzat partimize teşekkür edilmiştir. Dönemin İçişleri Bakanı, olayların durması için müzakere yürüten HDP heyetine ‘Güvenlik güçleri içinde kontrol edilemeyen güçler var’ demiştir.”

İsveç Sol Parti Başkanı HDP’de

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, İsveç Sol Parti Başkanı Jonas Sjöstedt başkanlığındaki heyet ile görüştü. Parti genel merkezindeki görüşme sonrasında Buldan, Sjöstedt ile ortak basın açıklaması yaptı. Buldan, “Son dönemde partimizin yaşadığı hukuksuz ve haksız operasyonlara karşı bir dayanışma gösterdiklerini bize ilettiler. Açıkçası bu dayanışmadan büyük bir güç aldığımızı, moral aldığımızı özellikle ifade etmek isterim” diye konuştu. Türkiye ziyaretinde kendisine iki milletvekilinin de eşlik ettiğini söyleyen Sjöstedt ise Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin hem Selahattin Demirtaş hem de diğer siyasi tutukluluların özgürlüğü hakkında verdiği kararların gereğinin yerine getirilmesini beklediklerini ifade etti.

Read Entire Article